fallback

Европа държи ключа към продължаването на ядрената сделка с Иран

С излизането на САЩ от споразумението търсенето на решение пада плещите на европейските сили

18:00 | 11.01.20 г. 13

Настояването на Европа за запасване на ядрената сделка с Иран, след като Съединените щати се оттеглиха от споразумението, има неочаквана тежест.

Съпротивлявайки се на натиска на Тръмп и поддържайки седелката жива, сега европейските страни държат ключа към продължаването на оръжейното ембарго върху Иран, което изтича през октомври.

Заплахата от регионално мерене на сили и очакванията за резултата от президентските избори в САЩ обясняват защо Германия, Франция и Великобритания се опитват да спечелят време за иранската сделка, придържайки се към дипломатическия подход, докато се борят да повлияят на събитията.

В рамките на споразумението от 2015 г. Иран се съгласи със САЩ, Русия, Китай и трите европейски държави да включи процес по решаването на спорове. Този вариант може да бъде използван, за да се изпрати Иран обратно пред Съвета за сигурност на ООН. Това би означавало страната отново да се изправи срещу санкциите на Организацията на обединените нации, включително за вноса на оръжие. С излизането на САЩ от сделката намирането на причина за сезирането на Съвета за сигурност ще падне на плещите на Европа.

Ембаргото за оръжия попада в радара и на Съединените щати. През август държавният секретар Майк Помпейо написа туит по повода в коментар, който споменава и Касем Солеймани, иранският генерал, който беше убит миналата седица.

 

The @UN arms embargo on #Iran and the travel ban on Qasem Soleimani expire in October 2020. Our #CountdownToTerror clock is tracking how long until Iran is unleashed to create new global turmoil. We must not let his happen. https://t.co/4UtnMREgah

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) August 20, 2019

Русия твърди, че планира да продава нови модерни оръжия на Иран, след като забраната отпадне. Китайски компании биха могли да последват примера, което ще промени баланса на силите в региона и потенциално може да подкопае американското надмощие.

Твърди се, че външните министри на страните от Европейския съюз (ЕС) са били разединени по отношение на продължаващия ангажимент с Иран по време на срещата си в Брюксел в петък. Йосеп Борел, върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика, твърди, че блокът е ангажиран със спасяването на ядрената сделка от 2015 г.

Има логика зад позволяването на въпроса за сделката да се проточва, твърди Питър Дженкинс, бивш британски дипломат, който е преговарял при предишната европейска сделка с Иран, която се разпадна.

Когато споразумението се провали през 2005 г., Иран премина от притежаването на формална способност за обогатяване на уран и позволяването на натрапчиви проверки към увеличаване на ядрения капацитет. В крайна сметка страната натрупа достатъчно обогатен уран за повече от дузина оръжия преди споразумението през 2015 г. да ги елиминира.

“Ситуацията напомня 2005 г.”, коментира Дженкинс. “Това, което е останало от споразумението, е по-добро от никаква сделка, а възможността за подобрение може да се появи по-късно през 2020 г.”

Масата за преговори

Иран подчерта, че официално не е напуснал сделката. Страната все още позволява разширен международен мониторинг на ядрената програма и дава време на ЕС да ѝ помогне да се справи със санкциите, наложени от Доналд Тръмп. САЩ напуснаха едностранно споразумението през май 2018 г.

“Когато воюващите не са готови да се доближат до масата за преговори, можем да занесем масата за преговори при тях”, заяви министърът на външните работи на Австрия Александър Шаленберг.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:03 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още